S.S.S.

EMLAK KONUT ISPARTAKULE EVLERİ, TAKSİTLİ SATIŞLAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Emlak Konut Ispartakule Evleri satışlarındaki ödeme seçenekleri nelerdir ?

Bu doğrultuda projenin özelliğine göre “Peşin Satış”, “Vadeli Satış” ve “Tüfeli Satış” seçeneklerinden biri veya bir kaçı daire sahiplerimize sunulmaktadır.

Elime toplu para geçti. Ödeme yapmam halinde Emlak Konut Ispartakule Evleri projesin ödeme planımda değişiklik yapabilir miyim?

Emlak Konut Ispartakule Evleri projesi ödeme planında belirtilen taksit tutarlarından fazlaca ödeme yapmanız durumunda taksit sayısını veya taksit tutarlarını azaltabilirsiniz. Bu değişiklikler için yapmış olduğunuz ödeme sonrasında, bir dilekçe ile şirketimize müracaatta bulunmanız yeterlidir. (Bu işlemler neticesinde vadeyi uzatamazsınız.)

TÜFE’ye endeksli satışlarda artışlar her senenin 1. ve 7. Ayda gerçekleşmektedir. Emlak Konut Ispartakule Evleri projesindeki daire sahiplerinin dilekçe ile başvurmadıkları ya da aksi bir talepte bulunmadıkları takdirde, yatırılan fazla tutarlar, sistemimiz tarafından kalan vade sayısı değiştirilmeden ara ödeme olarak algılanmaktadır.

Yapılan bu ara ödemelerde ödeme planınız “Tüfeli Satış” seçeneğinde ise ek bir indirim söz konusu olmaz. Ancak ödeme planınız bir faiz oranına göre düzenlenmiş “Vadeli Satış” seçeneğinde ise yapılan fazla ödeme tutarının isabet ettiği ödemeler için faiz indirimi yapılır.

Emlak Konut Ispartakule Evleri projesi projesinden TÜFE satış seçeneği ile konut satın aldım. Ödemem konut tesliminden sonra başlıyor. Borcumda herhangi bir değişiklik olacak mı?

Emlak Konut Ispartakule Evleri projesinde taksit ödemeleri teslim tarihinde başlayacak olan durumlarda, satış tarihinden itibaren teslim tarihine kadar ki döneme TÜFE artışları uygulanacak ve taksitler teslim tarihinden itibaren başlayacaktır. Teslim tarihi ile satış tarihi arasında ödemesiz geçen dönemlere ait TÜFE artışları teslim tarihindeki borç bakiyesine yansıtılarak başlangıç taksiti yeniden hesaplanacaktır.

Emlak Konut Ispartakule Evleri projesi TÜFE artış oranları sabit mi ?

Tüfe artış oranları her yıl Ocak ve Temmuz ayında TÜİK tarafından açıklanmakta olup sabit değildir.

Son 5 yılda ortalama % 4 seviyesindedir. 2017 yılında TÜFE oranı yüksek olmasına rağmen Emlak Konut artışlarda %5 oran uygulamıştır. Bu resmi bir bilgi değildir, 2017-2018 yılında TÜFE oranları daha yüksek olmasına rağmen Emlak Konut bu oranı uygulamıştır.

Bu ortalama hesapla 1.000 TL için ilk 6 ay için % 4 = 1.040 TL , 2.alt ay için %4 önceki ay Tüfe eklenmiş haliyle 1.040 TL üzerinden taksit tutarı 1.081,60 TL olur. Yıllık toplamı %8,16 olacaktır.

Burada dikkate alınması gereken artışların hesaplaması, Emlak Konut’a kalan borcun tamamına uygulandığıdır.

Emlak Konut Ispartakule Evleri projesi, TÜFE taksitli ödemeler ana para borcundan nasıl düşülür.

TÜFE hesabında / TÜFE endeksli artışlı alınmış olan dairenin borcu ANAPARADIR. Baştan bir vade farkı/faiz eklenmemektedir.

Ancak; Aldığınız dairenin kalan borcu Ocak ve Temmuz aylarında açıklanan oranlarda güncellendiğinden, dairenizin fiyatı da güncellenmektedir.

Örnekle açıklamak gerekirse, Dairenizi 100.000 TL TÜFE endeksli artışla satın aldığınızda. İlk taksitiniz 1.000 TL olsun. Siz ilk 6 ayda 1.000 TL ödediğinizde, dairenizin 30.Haziran itibariyle kalan borcu 94.000 TL olacaktır. Temmuz ayında %4 oranda bir TÜFE oranı açıklandığı varsayarsak 94.000 TL * %1,04 ile dairenizin güncel değeri yani kalan borcunuz 97.760 TL olacaktır.

Emlak Konut Ispartakule Evleri projesi TÜFE Endeksli artış ile Sabit Taksit arasında fark,

TÜFE Taksit’inin Sabit Taksite göre avantajları;

Yukarıda bahsettiğimiz TÜFE endeksli artışlar, baştan faiz yüklenmemiş olduğundan özellikle başlangıç ödemeleri açısında Sabit taksit’e göre oldukça avantajlıdır.

SABİT Taksit’in TÜFE taksitine göre avantajları;

Sabit taksitte, dairenizi aldığınızda anda belirlenen oranda ( Emlak Konut son kampanyalarında %0,05 uygulamaktadır ) vadeye farkını ekleyerek, ödeyeceğiniz rakamı sabitlemektedir. Böylelikle her ödeme sonunda kalan borcun azalmasını direkt görebilirsiniz.

Diğer bir avantajı belirlenen vade sonuna kadar, Emlak Konut Ispartakule Evleri hesap ekstrenizde Ana Para Borcu + Vade Farkını görebiliyor olmanızdır. Yani, elinize toplu para geçtiğinde yapacağınız ödeme vade farkından düşülebilecektir. Bir nevi erken ödeme indirimi gibi görebilirsiniz.

Dezavantajı, baştan vade farkı yüklendiğinden TÜFE endeksli artışa göre hesaplanan aylık taksit daha yüksek çıkmaktadır. Bu dezavantaj taksit süresi ve kalan borca göre 5-7 yıllarda terse dönebilir.

TÜFE artışlı taksitler başladıktan 5.-7. yıllarda Sabit taksitle başabaş noktasını yakayıp, sonraki dönemlerde sabit taksitin üzerine çıkmaktadır.

tr Türkçe
X